برنج شمال

بلندقدترین دانه پخته شده برنج شمال

کدام برنج ایرانی به خصوص برنج هایی که در شمال ایران کاشته می شود، بیشترین قد و اندازه را پس از پخت دارد و قدبلندتر و کشیده تر می شود؟ یا به قولی ، بیشترین “رِی” و کشیدگی را دارد ؟

این که کدام برنج ایرانی موجود در بازار شمال در گیلان و مازندران، بلندتر می شود و رشیدتر می گردد و طول دانه پخته شده آن بیشتر از بقیه برنج هاست، سوالی است که بسیاری از ایرانیان ، از جمله شما خواننده عزیز نیز در ذهن دارید، برای همین ، بیایید به این موضوع ،با دقت بیشتری بنگریم و آن را واکاوی و بررسی نماییم.

چگونگی آزمایش

برای این که متوجه بشویم کدام برنج ایرانی شمال در میان برنج های اصلی موجود در بازار گیلان و مازندران، کشیدگی و اندازه طولی بالاتری دارد، آزمایش پخت انجام شد و دانه های برنج، بلافاصله پس از پخت، با “قطر سنج” ( کولیس ورنیه) اندازه گیری شد.

در این آزمایش های اندازه گیری رِی و اندازه دانه پخته شده ، گروه های اصلی برنج ایرانی شمال ، یعنی برنج های “هاشمی ، دم سیاه ، علی کاظمی و طارم” مورد بررسی قرار گرفت که نتایج جالبی به دست آمد که می بایست با دقت به آن توجه کرد.

بلندترین برنج ایرانی شمال

در بررسی های به عمل آمده از نتایج آزمایش ها مشخص شد که برنج هاشمی، با کشیدگی ای نزدیک به ۱۳ میلی متر، در صدر برنج های شمال قرار دارد. این نشان دهنده آن است که برنج هاشمی، یکی از پراستعدادترین برنج ها در زمینه پخت دانه برنج می باشد.

در رتبه دوم ، برنج ” دم سیاه “قرار گرفت که دانه پخته شده آن در حدود نیم میلی متر از برنج هاشمی کوتاه تر است؛ ولی با توجه به این فاصله اندک، می توان برنج دم سیاه را نیز برنج بلندپخت ای به حساب آورد که پا به پای برنج هاشمی، در کورس پخت دانه ها، موفق بوده است.

اما در رتبه سوم، برنج علی کاظمی که مشهور به برنج قد کوتاه ای می باشد، توانست که با اندازه دانه پخته شده ای نزدیک به ۱۱٫۵ میلی متر، بالاتر از متوسط اندازه برنج های طارم قرار بگیرد که این نیز ، خود نتیجه جالب و در خور توجه ای است.

برنج طارم را نیز فراموش نکنید که در بند بعد، درباره آن توضیح بیشتری خواهیم داد.

2 نظر در “بلندقدترین دانه پخته شده برنج شمال

  1. کاظم گفت:

    سلام
    برنج شمال، مخصوصا برنج فریدونکنار از مرغوبترین برنج هاست.

    1. kkfnewuser گفت:

      ok

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *